O nás

Děláme to, co milujeme

Lavinu zakládají manželé Hradilovi v roce 2019. Po letech práce s mládeží na táborech a další akcích, které průběžně realizují,  se konečně odhodlali najít pro svou dobrovolnou činnost vhodné prostory. “S Luckou jsme manželé už 18 let a máme čtyři děti. Pracovat s mládeží jsme se rozhodli už na vyšší odborné škole, kde jsme studovali sociální práci a zároveň jsme se poprvé setkali.” vzpomíná Filip Hradil, předseda spolku Lavina Hranice.

Když děláte práci srdcem, tak to lidi i děti poznají. 

Za dva roky se v prostoru “původní” Laviny pro 30 lidí scházelo pravidelně 20 – 50 dětí a dospívajících. “Už jsme se dovnitř prostě nevešli. Pak nám známá nabídla velké prostory přímo přes ulici. Na začátku to bylo nepředstavitelné, že bychom to zvládli. V tu chvíli se k nám přidali další lidé a pomohli nám ten růst zvládnout. A tak jsme do toho šli.” dodává Lucie Hradilová, zakládající členka spolku Lavina.

Odkud tečou finance?

“Lavina od začátku fungovala tak, že jsme provozní náklady platili z rodinného rozpočtu. Občas jsme požádali o nějaký grant na akci, co jsme pořádali. Když jsme se rozhodli pro velké prostory, vznikla myšlenka provoz Laviny platit částečně ze zisku dalších aktivit”, odpovídá Filip Hradil na otázky ohledně financování. Lavina v roce 2022 získala pronájem velkých prostor a základní tým Laviny se postupně rozrostl na 8 lidí a další spolupracovníky. Členové Laviny přispívají spolku hlavně dobrovolnickou prací. Manželé Hradilovi, i někteří další členové spolku provoz pravidelně i jednorázově dotují. Zároveň Lavina získala příspěvky od Města Hranice, soukromých firem. Od roku 2023 spolupracuje i s MAS Hranicko.

Naše hodnoty

LAVINA je akronym slov Láska, Víra a Naděje. Láska … protože práci s dětmi milujeme. Naší touhou je vytvořit pro děti přátelské prostředí, kde se budou cítit bezpečně. Víra … věříme, že každý člověk má a může rozvíjet vlastní hodnotu. Děti a mládež učíme vědomí vlastní hodnoty, ať už okolí říká cokoliv. Naděje … že společně tvoříme lepší vztahy v rodině, škole a naší komunitě. Učíme mládež společně trávit kvalitní čas, mít zájem jeden o druhého. To se snažíme dětem předávat jako protiklad k dnešnímu virtuálnímu světu a přátelství na síti.

Co společně tvoříme

V současné době Lavina provozuje klub pro mládež, kde předáváme zdravé hodnoty a učíme mládež tvořit funkční vztahy, ukazovat svůj talent a tvořit. Dále organizujeme akce pro děti, mládež a rodiny. Například organizujeme příměstské tábory, rodinná setkávání a festival rodin. Působíme ve školách v rámci preventivních  programů. V našich prostorách jsme zahájili provoz coworkingového centra. To podporuje rodiče na mateřské a zaměstnance v rozjezdu svého podnikání, postavit se finančně na vlastní nohy. Dále provozujeme poradnu pro rodinu ve spolupráci s MAS Hranicko. V ní zatím jedna sociální pracovnice na celý úvazek pomáhá mládeži i občanům Hranic v obtížných životních situacích, při jednání s úřady a školou a dalšími institucemi. Hlavně tvoříme společenství lidí, kteří spolu tvoří krásné věci kolem sebe.

Jak nás můžete podpořit?

Budeme rádi, když nás osobně poznáte. Dojděte na naše pravidelné páteční „Lavina kluby“ pro mládež, na naše akce, stavte se do coworku na kávu. Máme skvělou 😉 Budeme rádi, když přispějete na naší činnost finančně, zapojíte se dobrovolnicky, nebo jenom s námi prožijete tvoření akcí pro druhé. Je to na vás 🙂

Napsat komentář