Putování po Hranických betlémech

Putování po betlémech letos v hranicích poprvé

Od začátku prosince se ve 24 výlohách vybraných hranických obchodů a spolků objeví originální betlémy s příběhem. Akce slibuje nevšední zážitek a také možnost zapojit se do soutěže o zajímavé ceny.

Lidé mohou putovat městečkem a vychutnávat si krásnou atmosféru zimních svátků a obdivovat vystavené betlémy. Na každém zastavení budou informace o vystavených betlémech, místě kde jsou vystaveny a vánoční poselství. Návštěvníci mohou sbírat symboly u každého betlému a zůčastnit se tak soutěže o hodnotné ceny. Jako zpestření je připraven bohatý doprovodný program v klubu Lavina Hranice, ve Stodole u Bečvy, v prodejní galerii Life art, městském muzeu nebo Galerii M+M.

Kdo za nápadem stojí?

Tuto venkovní expozici, která je k vidění v Hranicích vůbec poprvé, přináší nadějná hranická umělkyně Radka Kunovská ve spolupráci se spolkem Lavina Hranice, Stodolou u Bečvy, Life art gallery a MKZ Hranice. Radka Kunovská, která sbírá prestižní ceny třeba za malování na obličej, byla k vidění na spoustě zajímavých akcí. Například na Family Festu Lavina 2023, který přilákal více než tisíc návštěvníků a tam začala bližší spolupráce s organizátorem této akce spolkem Lavina Hranice. Lavina provozuje v Hranicích například klub pro děti a mládež, také spolupracuje s Poradnou pro rodinu. Úspěšná spolupráce vyústila v myšlenku zkrášlit Hranické ulice vystavenými betlémy. To všechno s přesahem podpory hranické komunity a hlubšího významu Vánoc.

K myšlence se záhy připojilo MKZ, které v Hranicích neustále posouvá úroveň kultury a kulturních akcí. Do akce se zapojila také Life art gallery podporující místní tvořivé lidi v jejich umělecké činnosti.  Akci podpoří i Stodola u Bečvy na Rybářích, známá vizuálně hodnotnými akcemi pro veřejnost, kde bude velký venkovní betlém coby bonusové místo.

Betlémy nadchly podnikatelskou komunitu

Během prvních tří dnů se do akce zapojilo více než 20 menších a středních hranických podnikatelů a organizací, kteří rádi přináší zajímavé věci do hranických ulic. Také díky nim mohou návštěvníci vybaveni mapkou, teplým oblečením a sváteční náladou vyrazit na kouzelné putování po hranických betlémech. Putování začíná na Masarykově náměstí v okně staré radnice směrem na náměstí. Návštěvníci zde najdou mapku putování, informace o soutěži a další podrobnosti. Libovolnou trasou se lidé dostanou k poslednímu zastavení v Galerii M+M, kde uvidí vnitřní i vnější vánoční výstavu. Většina vystavených betlémů je ze sbírek majitelů provozoven a jejich známých, několik betlémů zapůjčili také organizátoři akce a místní Klub seniorů. Putování může zpříjemnit ve vybrané dny bohatý doprovodný program zveřejněný na plakátech, webu Laviny a informačního centra.

Soutěž o lákavé ceny

Celé putování bude ozvláštněno soutěží o zajímavé ceny. O čem vlastně soutěž je? U každého betlému ve vitríně bude číslo a u něj malý symbol. Úkolem je symbol do soutěžní kartičky k číslu zakreslit, podepsat a vypsat kontaktní údaje a odevzdat v Turistickém informačním centru na zámku nebo v Muzeu na staré radnici. Ceny budou losovány v druhé půlce ledna.

Na těchto dvou místech budou soutěžní kartičky a mapka k dispozici. V elektronické podobě budou ke stažení na webu informačního centra (www.infocentrum-hranice.cz) a Laviny Hranice (www.lavinahranice.cz) Procházka zabere přibližně hodinu a půl. Ideální je vypravit se na ni ve chvíli, kdy se začne stmívat a okna a výlohy jsou svátečně osvětlené.

Druhá soutěž poběží ve Stodole u Bečvy, kde bude vystaven velký slaměný betlém. Kdo se s ním vyfotí a umístí na sociální sítě, může vyhrát zajímavé ceny. Více informací bude na FB Stodoly. Díky této jedinečné spolupráci si každý může letos poprvé v Hranicích vyzkoušet vánoční putování po betlémech, a to až do neděle 15. ledna, kdy akce oficiálně končí.

Nová tradice?

Co si od této výstavy pod širým nebem organizátoři slibují? “Miluju krásné věci kolem sebe. Proto putování přinášíme do hranických ulic. Rodiny tak mohou zažít něco krásného spolu, v čase, kdy sami chtějí,” říká Radka Kunovská. “Putování také návštěvníkům přiblíží místní podnikatele. Poznají jejich jedinečný příběh a budou jim o trochu blíž,” dodává Soňa Daniecová.Všichni organizátoři se těší na to, že se putování staně milou hranickou tradicí. Přijdete se podívat na betlémy i vy?

Za organizátory Radka Kunovská a Vítek Čadra

Začátek akce: 1.12.2023

Konec akce: 15.1.2023

Mapka a soutěžní karty: Turistickém Informačním Centru v hranickém zámku, Muzeu na staré radnici

Mapky elektronicky:

www.lavinahranice.cz/betlemy/

Kontakt na organizátory:

Radka Kunovská: 602 291 302

Vítězslav Čadra: 608 908 328

Soňa Daniecová: 739 566 016